Şuan burdasınız: Medya -TSE, ETO ve ESO ile Kalibrasyon İşbirliği Protokolü İmzaladı

08.10.2012 - Pzt.
Share

TSE, ETO ve ESO ile Kalibrasyon İşbirliği Protokolü İmzaladı
Protokole göre TSE’den belgesi olan ETO ve ESO üyelerine kalibrasyon hizmetlerinde yüzde 40, kalibrasyon eğitim hizmetlerinde ise yüzde 30 indirim uygulanacak.Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Eskişehir Ticaret Odası (ETO) ve Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ile Kalibrasyon İşbirliği Protokolü imzaladı.
TSE ile ETO arasında yapılan Kalibrasyon İşbirliği Protokolü imza törenine katılan TSE Başkanı Hulusi Şentürk, standartların hayatı kolaylaştıran argümanlar olduğunu ifade ederek, “TSE Avrupa'nın iki ana standart kuruluşu olan CEN ve CENELEC’in tam üyesidir. TSE, Avrupa Standartlarının belirlenmesini sağlayan A grubundaki ülkeler arasındadır” dedi. Avrupa Standartlarının TSE'nin onayı olmadan kolay kolay değiştirilemeyeceğini ifade eden Şentürk,  TSE’nin Avrupa'nın iki önemli kuruluşuna tam üye olmasıyla ilk hedeflerini gerçekleştirdiklerini belirterek, ikinci hedeflerinin ise Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı’nın (ISO) A grubu üyeliğine girmek olduğunu söyledi.
Şentürk, “ISO’nun A grubunda sadece ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Çin ve Japonya var. Bizim önümüzdeki dönemde hedefimiz bu teşkilatın A grubuna girebilmek. Bu gruba katıldığımız takdirde Türkiye, standartların belirlenmesinde güçlü bir aktör olacaktır” dedi.


Diğer haberler