Şuan burdasınız: Medya - Başbakan Erdoğan Müjdeyi Verdi

08.10.2012 - Pzt.
Share

Başbakan Erdoğan Müjdeyi Verdi
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'melek yatırımcı' olarak adlandırılan, fikri olup, sermayesi olmayan şirketlere yatırım yapanlara yüzde 75 gelir vergisi muafiyeti sağladıklarını söyledi.
Erdoğan, bunlar arasında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TÜBİTAK veya KOSGEB'den son 5 yılda destek alanlara yüzde 100 muafiyet sağladıklarını vurguladı. Erdoğan, 2011 yılı başından bugüne kadar özel sektör Ar-Ge desteği kapsamında bin 462 projeye 338 milyon, akademik Ar-Ge desteği olarak da 1.235 projeye 240 milyon lira katkı sağladıklarını vurguladı. Erdoğan, "Bugün Türkiye, bilimsel araştırmalar, teknolojik gelişmeler ve yenilik konusunda 10 yıl öncesiyle mukayese edilemeyecek kadar ileri bir yerde bulunuyor. Sadece TÜBİ- TAK tarafından desteklenen faaliyetlerin bir kısmında son dönemde sağlanan gelişmeler bile bu durumu gayet açık şekilde ortaya koyuyor" diye konuştu. Erdoğan şu mesajları verdi:

BALİSTİK İZ İNCELEME SİSTEMİ: TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü tarafından Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk yerli gözlem uydusu RASAT geçen yıl uzaya fırlatıldı. Göktürk-2 uydusunu da bu yılın sonunda fırlatmayı planlıyoruz. Yine TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve kendi alanında dünyadaki en iyi sistemlerden biri olan balistik iz inceleme sistemini, Suudi Arabistan'a ihraç ediyoruz.

EĞİTİM SİL BAŞTAN: Bilimi, teknolojiyi ve yeniliği kalkınmalarının lokomotifi yapan toplumlara baktığımızda, en çok önem verdikleri konunun insan kaynağı olduğunu görürüz. Bunun için eğitim sistemimizde sil baştan yapılanmayı gerçekleştirmek zorundayız.

300 BİN KİŞİLİK AR-GE ORDUSU

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu'nda 4 kritik karar alındı. Buna göre üniversite sınavları yılda bir kez değil, 3-4 kez dijital ortamda yapılacak. Dünyada gelişmiş ülkelere göre bilişim sektöründeki geri kalmışlığı önlemek için ise ilköğretim müfredatı yenilecek. Matematik-Fen ve Teknoloji derslerinin saati artırılacak. Fatih, yerli projeye dönüştürülecek. Şu anda 60 bin olan Ar-Ge uzmanı sayısının 300 bine çıkarılması için burs desteği verilecek.

Diğer haberler