Şuan burdasınız: Medya - Atık Malzemeden Yalıtımlı Duvar

09.10.2012 - Salı
Share

Atık Malzemeden Yalıtımlı Duvar
Geliştirdiği patentli duvar yapı elemanı ile inşaat sektöründe faaliyet gösteren İzoduo firması, tamamen geri dönüşümlü olan duvar malzemesinde Tunçbilek ve Seyitömer gibi termik santrallerinin enerji atığını kullanıyor.

Firma yetkilileri, malzemenin üretimi esnasında kullanılan enerji miktarının oldukça düşük düzeyde olması sebebiyle önemli enerji tasarrufu sağlandığını belirterek, “Bunun yanında üretim sırasında açığa çıkan tüm atık malzemeler tekrar üretim hattına katılmakta ve atık malzemenin tümü yeniden kullanılır hale geliyor” dedi.
Açıklama şöyle devam etti: “İzoduo blokları ile örülen duvarlar, mekânların ısıtma ve soğutmaları sırasındaki enerji kayıplarını önleyerek ekonomik tasarruf sağlıyor. Yapısı sayesinde 60 dB şiddetindeki gürültüyü soğurarak ses yalıtımında da önemli derecede etkin. İzoduo blokları ile örülen duvarlarda nem oluşumu engellenmekte, bu nedenle de duvarda çatlak dökülme ve sıva izleri oluşmamakta.”

İzoduo, 2009’da üretime geçmeden 4 patent aldı, 2011 yılında sessiz sedasız dünyanın yeşil oscarı olarak bilinen Green Dot Awards'tan 3 ödül kazandı.

Diğer haberler